Apple TV+ z dwiema nominacjami do Oscara

Filmy Apple TV+ „Most” oraz “Chłopiec, kret, lis i koń” zostały nominowane do tegorocznych Oscarów. Z kolei „Wyzwolenie” z Willem Smithem nie ma szans na zdobycie tej nagrody. Raczej nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, co zaszło rok temu podczas rozdania Oscarów.

Apple TV+ był pierwszym serwisem streamingowym, który zdobył Oscara. W 2022 roku “CODA” została uznana za najlepszy film podczas ceremonii rozdania nagród i od tego czasu zapewniła sobie wiele kolejnych wyróżnień.

”Most”

W tym roku Apple TV+ może zapewnić sobie kolejnego Oscara dzięki swojej produkcji „Most”. Brian Tyree Henry ubiega się o nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Nagrodzona Oscarem aktorka Jennifer Lawrence gra w filmie „Most” Lynsey, inżyniera wojskowego. Młoda kobieta wróciła z misji w Afganistanie po doznaniu poważnego urazu mózgu w wyniku eksplozji. „Most” podąża za Lynsey, gdy uczy się chodzić i ponownie zapamiętuje różne rzeczy. Kiedy Lynsey wraca do Nowego Orleanu, czeka ją bolesny i powolny powrót do zdrowia. Pomaga jej gadatliwa, ale kochająca opiekunka (Jayne Houdyshell).

”Chłopiec, kret, lis i koń”

Drugim nominowanym do Oscara filmem jest “Chłopiec, kret, lis i koń” w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film animowany”.

Film opowiada historię międzynarodowego bestsellera o tym samym tytule. Historia śledzi szczególną przyjaźń, która buduje się między chłopcem a zwierzętami. Razem próbują znaleźć dom dla chłopca. Apple opisuje fabułę w następujący sposób:

“Opowieść o życzliwości, przyjaźni, odwadze i nadziei dla widzów w każdym wieku w chwytającym za serce animowanym klasyku opartym na książce ‘Chłopiec, kret, lis i koń’ autorstwa Charliego Mackesy’ego. Pełna ciepła i serdeczności podróż śledzi nieprawdopodobną przyjaźń chłopca, kreta, lisa i konia, gdy wspólnie pracują nad odnalezieniem domu chłopca.”

Film nie tylko ożywia charakterystyczne ilustracje Mackesy’ego dzięki ręcznie rysowanej animacji, ale także zawiera głosy znanych osób. W rolach głównych występują: zdobywca nagrody BAFTA Tom Hollander (“The Night Manager”) jako Kret, zdobywca Złotego Globu i nagrody SAG Idris Elba (“Luther”) jako Lis, zdobywca Złotego Globu Gabriel Byrne (“Wszystko, co jasne i piękne”) jako Koń oraz nowicjusz Jude Coward Nicoll jako Chłopiec. Film prezentowany jest we współpracy z BBC.

Oscary 2023 r. zostaną rozdane w niedzielę 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply