Port USB-C już w iPhonie 15

Port USB-C w iPhonie 15, zamiast Lightning, jest “zasadniczo blokadą”, mówi Mark Gurman w swoim najnowszym biuletynie Power On.

Powszechnie spekuluje się, że Apple wybierze iPhone’a 15, aby dokonać zmiany. Byłoby to rok wcześniej niż ostateczny termin ustanowiony przez Unię Europejską dla wszystkich smartfonów.

Apple zawsze szedł własną drogą, jeśli chodzi o złącza iPhone’a, co w przeszłości okazywało się korzystne. Kiedy standardem branżowym był microUSB-jednokierunkowa wtyczka i port, który był prawie powszechnie znienawidzony za to, że był niewygodny do włożenia — Apple miał znacznie lepszy dwukierunkowy port Lightning.

Jednak przerażający port microUSB został zastąpiony przez USB-C, który jest równie łatwy w użyciu, jak port Lightning. Apple był wczesnym użytkownikiem tego portu w MacBookach, a większość jego iPadów zamieniła Lightning na USB-C. Złącze Lightning w iPhonie jest teraz czymś w rodzaju anomalii w ofercie. Wielu właścicieli Apple z zadowoleniem mogłoby używać ładowarek i kabli USB-C do wszystkich swoich urządzeń.

Apple będzie musiał przejść na USB-C dla wszystkich swoich mobilnych urządzeń w ofercie na 2024 r., ponieważ jest to rok, w którym stanie się to wymogiem prawnym dla wszystkich smartfonów sprzedawanych w 27 krajach UE. Chociaż teoretycznie jest możliwe, że Apple mógłby przełączyć się na port USB-C tylko w europejskich modelach iPhonów, byłoby to niepotrzebną komplikacją i wydaje się znacznie bardziej prawdopodobne, że dokona zmiany na całym świecie.

USB-C już w iPhonie 15?

Wymóg prawny rozpocząłby się wraz z iPhonem 16 w 2024 roku, ale powtarzały się doniesienia, że Apple planuje dokonać zmiany rok wcześniej, w iPhonie 15.

Analityk Ming-Chi Kuo powiedział w maju, że badania łańcucha dostaw wskazują na to, że Apple przełączy się ze Lightning na USB-C w drugiej połowie 2023 roku. Bloomberg poinformował w tym samym miesiącu, że Apple wewnętrznie testuje projekt iPhone’a z portem USB-C.

Chociaż nowe prawo jest jasne, ma kilka obejść. Apple może technicznie spełnić wymóg zezwalania na ładowanie iPhonów przez USB-C, dołączając do opakowania przejściówkę USB-C-C-Lightning – ale nie wydaje się to prawdopodobne.

Niektórzy sugerują również, że firma z Cupertino może przyjąć termin 2024 jako czas na przejście do w pełni bezportowego iPhone’a, który można ładować tylko bezprzewodowo. Byłoby to ponownie zgodne z prawem, ponieważ dotyczy tylko urządzeń obsługujących ładowanie przewodowe. Podczas gdy większość konsumentów prawdopodobnie byłaby zadowolona z bezprzewodowego ładowania i przesyłania danych, nadal są profesjonaliści, którzy używają iPhone’a w swoich przepływach pracy i którzy chcą najszybszych możliwych transferów danych i ładowania.

USB-C to nie tylko iPhone

Jak zauważyliśmy, wymóg dotyczy również szerokiej gamy innych produktów, co dla Apple oznaczałoby przejście na ładowanie USB-C dla AirPods, Magic Mouse, Magic Keyboard i Magic Trackpad.

Gurman podkreśla, że prawo dotyczy tylko nowych urządzeń, więc Apple może nadal sprzedawać wszystkie istniejące modele zasilane błyskawicą tak długo, jak chce. Jak tylko Apple wyprodukuje zaktualizowany model, rozpoczyna się wymóg ładowania USB-C. Nie wiadomo, kiedy Apple zdecyduje się zaktualizować swoje urządzenia wejściowe Mac, więc mogą one przejść na USB-C w późniejszym terminie.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply