Neeva: w poszukiwaniu zastępcy Google

Jeśli chodzi o wyszukiwarkę, od dawna nie korzystam z Google. Wstąpiłem do rodziny DuckDuckGo. Jednak nie wszystkim odpowiada “Kacza” wyszukiwarka, ale nie chcą już korzystać z Google. Czy istnieje jakaś godna polecenia alternatywa?

Neeva – wyszukiwarka, która nie śledzi

W czwartek w zeszłym tygodniu Neeva rozpoczął swoją pracę w Europie. Kalifornijska firma została założona w 2019 roku przez dwóch byłych menedżerów najwyższego szczebla Google i umożliwia wyszukiwanie informacji w Internecie, a także plików osobistych, takich jak e-maile i inne dokumenty.

Według Sridhara Ramaswamy’ego, jednego ze współzałożycieli, Neeva powstrzymuje się od wyświetlania reklam i nie zbiera danych użytkowników. Ramaswamy kierował działem reklamy Google do 2017 roku i założył Neeva wraz z Vivek Raghunathan, który był wiceprezesem YouTube i był odpowiedzialny za zarabianie na usłudze wideo.

Neeva jest dostępna w App Store jako darmowa wersja dla macOS jako rozszerzenie przeglądarki Safari, a także przeglądarka na urządzenia mobilne dla systemu iOS. Opcjonalnie możesz utworzyć konto użytkownika, aby dostosować wyniki wyszukiwania, na przykład z preferowanymi dostawcami wiadomości i zakupów, kontami osobistymi, takimi jak Dropbox i innymi.

Zespół programistów Neeva stworzył własny indeks wyszukiwania miliardów stron internetowych i chce preferować wyniki wyszukiwania, które są znane z wysokiej jakości treści. Społeczności takie jak Reddit również powinny być zaangażowane, bardziej niż w przypadku Google. “Niekoniecznie muszą to być witryny, które generują wiele kliknięć, ponieważ najlepiej odpowiedź jest dostarczana bezpośrednio” – wyjaśnił Ramaswamy dpa. Osobiste aplikacje na e-maile, Dropbox, Slack i inne można również zintegrować z Neeva, aby umożliwić prywatne wyszukiwanie.

Dzięki nowo wprowadzonej ofercie w Europie Neeva prawdopodobnie na razie pozostanie produktem niszowym. Dzięki aplikacjom takim jak DuckDuckGo czy Startpage istnieją już dobre i uznane alternatywy dla wyszukiwania w sieci Google, które również rezygnują ze śledzenia i gromadzenia danych użytkowników. Jednak DuckDuckGo również kiedyś był niszowym produktem. Więcej informacji na temat Neeva można również znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: