LibreOffice alternatywa pakietu iWork

Dla przesiadających się z Windowsa na Mac’a jednym z wyzwań jest pakiet biurowy. Jeśli masz do czynienia z przetwarzaniem tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami w życiu codziennym, możesz polegać na wewnętrznym pakiecie Apple iWork with Pages, Numbers i Keynote. To absolutnie wystarczające do wielu zastosowań. Alternatywnie, istnieje klasyk z pakietem Microsoft Office, który wyznaczył standardy, ale wiąże się również z rocznymi kosztami subskrypcji.

LibreOffice

Inną alternatywą od lat jest LibreOffice, który jest również pakietem biurowym z podejściem open source. LibreOffice zawiera edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, aplikację do prezentacji Impress, Draw for vector graphics and flowcharts, Base for records i Math for formulas.

Zespół programistów, który stoi za wydaniem wersji dla App Store ma konkretną strategię jeśli chodzi o projekt LibreOffice:

“Wydanie oprogramowania do App Store jest rozwinięciem w stosunku do poprzedniej sytuacji, co powinno odzwierciedlać nową strategię marketingową projektu: Document Foundation koncentruje się na wydaniu wersji społecznościowej, podczas gdy firmy ekosystemowe powinny skupić się na długoterminowej wspieranej wersji z wartością dodaną dla firm.

Zdaniem osób odpowiedzialnych, celem tego wyróżnienia jest przekonanie firm do wsparcia projektu FOSS poprzez wybór wersji LibreOffice, która została zoptymalizowana pod kątem wykorzystania w produkcji i jest wspierana przez profesjonalne usługi, a nie dla wersji społecznościowej, która jest hojnie wspierana przez wolontariuszy.”

LibreOffice możemy znaleźć w App Store w cenie 42,99 zł. Wersja ta jest aktualna (wersja 7.4.1) i jest kompatybilna zarówno dla procesorów Intel jak i M1.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: