Apple przenosi część produkcji do Wietnamu

Obostrzenia związane z COVID-19 w Szanghaju spowodowały ogromne zakłócenia w łańcuchu dostaw Apple w Chinach, a firma podobno zareagowała, przenosząc część produkcji iPada do Wietnamu – po raz pierwszy w historii.

Dostawcy Apple zostali również poproszeni o gromadzenie zapasów komponentów w gotowości na wszelkie dalsze zakłócenia w łańcuchu dostaw, co powoduje obawy niektórych…

Lockdown w Szanghaju

Globalny niedobór chipów już stwarzał problemy dla Apple, ponieważ pomimo projektowania i uruchamiania własnych procesorów, nadal opiera się na innych chipach, takich jak sterowniki wyświetlaczy i układy zarządzania energią. To właśnie tego typu chipy zostały najbardziej dotknięte problemem dostaw.

Sytuacja pogorszyła się znacznie z powodu podejścia Chin do pandemii. Podczas gdy większość krajów zaakceptowała, że będziemy musieli żyć z COVID-19 w mniejszym lub większym stopniu, Chiny zdecydowały się na politykę całkowitej eliminacji. Rząd zareagował nawet na kilka przypadków blokadami na skalę miejską (choć teraz wydaje się nieco łagodzić swoje podejście, uznając potrzebę zrównoważenia kontroli zakażeń z realiami gospodarczymi).

Szanghaj – główne centrum produkcyjne dla Apple i innych firm technologicznych – został szczególnie mocno dotknięty. Mówi się, że przygotowanie do produkcji iPhone’a 14 jest już opóźnione o trzy tygodnie.

Apple przenosi część produkcji do Wietnamu

Wg raportu Nikkei Asia:

Po raz pierwszy w historii Apple przenosi część produkcji iPada z Chin i przenosi ją do Wietnamu po tym, jak surowe blokady COVID w Szanghaju i okolicach doprowadziły do miesięcy zakłóceń w łańcuchu dostaw, Nikkei Asia dowiedział się Chiński BYD, jeden z wiodących monterów iPadów, pomógł Apple zbudować linie produkcyjne w Wietnamie i może wkrótce zacząć produkować niewielką liczbę kultowych tabletów, powiedzieli ludzie znający tę sprawę.

Wiele dzisiejszych produkcji technologicznych odbywa się na zasadzie Just In Time (JIT), gdzie komponenty docierają wtedy, gdy są potrzebne, a nie wcześniej. Jest to opłacalne, ponieważ pozwala uniknąć konieczności przechowywania i przenoszenia rzeczy w zakładzie, ale ryzyko związane z JIT zostało podkreślone przez pandemię. Witryna informuje, że Apple poprosił teraz dostawców o zgromadzenie wystarczających zapasów komponentów, aby poradzić sobie z przyszłymi przestojami trwającymi do dwóch miesięcy.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: