macOS 13 – jaki będzie?

Worldwide Developers Conference (WWDC), coroczna konferencja Apple poświęcona programistom i oprogramowaniu, już za niecały tydzień. Niewiele słyszeliśmy o macOS 13 przed jego ogłoszeniem w tym roku, więc możemy spodziewać się poważniejszych niespodzianek, gdy nadejdzie 6 czerwca. Oto, co wiemy do tej pory o kolejnej wersji systemu operacyjnego Apple Mac.

Nazwa systemu

Każdego roku, zmierzając do WWDC, jednym z pytań w umysłach wielu fanów komputerów Mac jest to, co Apple wybierze jako nazwę dla następnej wersji macOS. Tradycja sięga początków Mac OS X z wielkimi nazwami kotów, a następnie w 2013 roku Apple przeniósł się do nazw o tematyce California wraz z odsłonięciem OS X Mavericks.

Na początku zgłoszono ok 20 nazw kalifornijskich. Z biegiem czasu niektóre znaki towarowe, takie jak Yosemite, Sierra, Mojave i Monterey, były rzeczywiście używane przez Apple do głównych aktualizacji systemu operacyjnego Mac.

Oprócz Mamuta, to znaczy. Mammoth jest prawdopodobnie spokrewniony z Mammoth Lakes i Mammoth Mountain, popularnym obszarem do jazdy na nartach i wędrówek w górach Sierra Nevada. Nazwa została zgłoszona do znaku towarowego w marcu 2019 r. i od tego czasu pięć razy zatwierdzono wnioski o przedłużenie okresu użytkowania, z których ostatnia miała miejsce w listopadzie 2021 r. Wydaje się to sugerować, że Apple może ogłosić macOS 13 Mammoth na WWDC w przyszłym tygodniu.

Kompatybilność

Ponieważ Apple prawie zakończył dwuletnie przejście z Intela na krzem Apple, przyszły rozwój macOS firmy jest teraz mocno skoncentrowany na uzyskaniu jak największej wydajności i wydajności z niestandardowych procesorów. To powiedziawszy, Apple musi upewnić się, że macOS nadal obsługuje komputery Mac z procesorami Intel jeszcze przez kilka lat, więc możliwe jest, że macOS 13 będzie kompatybilny z podobną gamą komputerów Mac, jak obsługuje macOS Monterey:

  • ‌iMac‌ – Late 2015 and later
  • iMac‌ Pro – 2017 and later
  • ‌MacBook Air‌ – Early 2015 and later
  • MacBook Pro – Early 2015 and later
  • Mac Pro – Late 2013 and later
  • Mac mini – Late 2014 and later
  • MacBook – Early 2016 and later

Prawdopodobne nowe funkcje

Dobrze poinformowany dziennikarz Bloomberga Mark Gurman twierdzi, że macOS 13 będzie wyposażony w odnowione Preferencje systemowe, aby dostosować go do aplikacji Ustawienia na iPhonie i iPadzie, w tym indywidualnych ustawień zorganizowanych przez aplikację.

Gurman wierzy również, że zobaczymy przeprojektowanie innych domyślnych aplikacji, co stawia aktualizacje w rywalizacji dla takich jak Mail, Notatki, Przypomnienia, Podcasty, Safari, Wiadomości, Muzyka i inne.

Inne informacje, które się pojawiały, były raczej z serii „pobożnych życzeń”.

Co zobaczymy już za niecały tydzień podczas WWDC 2022 w temacie macOS, wie tylko Apple.

macpretorians

Źródło: MacRumors

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: