MacBook Pro z ekranem bez ramki

Wg pogłosek Apple pracuje nad wyświetlaczami dla MacBooka Pro bez ramki. Czy rzeczywiście niedługo doczekamy się takiego monitora, musimy poczekać. Natomiast pogłoski są dość obiecujące.

MacBook Pro z wyświetlaczem bez ramki

Według nowego raportu, Apple pracuje nad wyeliminowaniem wycięcia znienawidzonego przez wielu użytkowników MacBooka Pro. Grupa eksperymentuje obecnie z „Zero Border Display” i wykorzystuje do tego celu interesującą technologię. Tak wynika z nowego raportu opartego na zgłoszeniu patentowym apple. Plotka jest zatem traktowana jako gorąca, nawet jeśli nigdy nie ma gwarancji, że Apple faktycznie włączy opatentowane rozwiązania do produktu gotowego na rynek.

Z „Zero Border Display” dla MacBooka Pro byłoby to jednak szczególnie pożądane: przy obecnej generacji modeli 14 i 16-calowych Apple już znacznie poprawił wyświetlacz i pozwolił ramce kurczyć się raz za razem. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku iPhone’a, pozostało wycięcie, czyli stosunkowo duże, a tym samym rzucające się w oczy wycięcie w górnej części wyświetlacza. Każdy, kto pracuje na MacBooku, jest zatem często dość zirytowany tym martwym kawałkiem wyświetlacza.

Patent Apple na nowy wyświetlacz

Nowy wynalazek Apple może teraz sprawić, że wycięcie będzie zbędne dla nadchodzącej generacji MacBooka Pro. Aby raz na zawsze wyeliminować krawędzie ekranu 14-calowego MacBooka Pro i 16-calowego MacBooka Pro, firma opiera się na technologii hybrydowej. Nowo przyznany patent nazywa go „Hybrid Architecture for Zero Border Display” i dlatego opiera się na dwóch wyświetlaczach w jednym. Apple wyjaśnia to w ten sposób:

”Typowe typy wyświetlaczy obejmują aktywne matrycowe tablice, w których każdy element pikselowy, np diodę elektroluminescencyjną (LED), można indywidualnie kontrolować w celu wyświetlenia ramki danych, oraz pasywne tablice wyświetlaczy matrycowych, w których można kontrolować rzędy i kolumny elementów pikselowych w ramce danych. Zaproponowano zarówno aktywne, jak i pasywne matryce do produkcji wyświetlaczy płytek, gdzie wymiary tablic wyników są większe niż ograniczenia wynikające z ograniczeń podłoża i rozmiaru urządzenia”.

Proponowanym rozwiązaniem jest zatem wyświetlacz „oparty na kafelkach”. W górnym obszarze, gdzie czujniki są nadal używane, wyświetlacz musiałby wtedy obejść się bez jakości „głównego wyświetlacza” – ale można by raczej wyświetlać elementy menu o wystarczająco dużej rozdzielczości.

macpretorians

Źródło: MacLife

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: