macOS Big Sur i Catalina nadal niezałatane

Niedawno Apple wydało aktualizację, która załatała groźną lukę bezpieczeństwa. Niestety poprawiono błędy tylko w systemie macOS Monterey.

macOS Big Sur i Catalina nadal nie są bezpieczne

Kto używa starszego systemu niż Monterey mógł się czuć troszkę oszukany podczas ostatniej aktualizacji. Apple załatało poważny błąd bezpieczeństwa tzw Zero-Day-Exploit w Monterey jednak zapomnieli zabezpieczyć przed tym błędem komputery pracujące na macOS Big Sur i Catalinie. Jak twierdzi serwis 9To5Mac, luki te zostały szybko załatane w macOS Mojave, te same błędy nadal istnieją w macOS Big Sur i Catalina, narażając użytkowników na spore ryzyko.

Strona Intego twierdzi, że Zero-Day-Exploit został naprawiony w macOS Monterey 31 marca. Dlaczego ta sama dziura w zabezpieczeniach nie została jeszcze załatana w dwóch powyższych systemach, które przecież Apple oficjalnie wspiera? Wg Intego podatnych może być nawet 40% komputerów. Są to dwa błędy: 1 błąd pozwala na odczytanie pamięci jądra i wykorzystuje do tego kartę graficzną Intela, 2 błąd dotyczy Apple AVD (służy on do dekodowania audio i wideo). Dzięki tej luce można wykonać dowolny kod z uprawnieniami jądra.

macpretorians

Źródło: MacLife

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: