Program na dziś: Lacona vs Alfred

Lacona jest do pobrania ze strony producenta lub w pakiecie Setapp, jeśli akurat ktoś ma abonament. Program jest darmowy. Istnieje jednak wersja Pro, która kosztuje 29,99 dolarów.

Lacona rozumie ludzki język

Lacona „mówi” do nas od razu, gdy tylko włączymy aplikację.

Lacona wykona każde zadanie na Twoim Macu – wydaj tylko polecenie. Możesz np poprosić aplikację, aby przypomniała Ci o zakupie prezentu. Powiesz to „po ludzku” a program Cię zrozumie. Od wywołania tytułu piosenki po konwertowanie walut, Lacona pokaże Ci na nowo codzienne czynności na Macu. Wygląda to tak, jakbyśmy zmieszali Spotlight i Siri.

Naturalny język ludzki jest językiem poleceń dla Lacony. Program może być wykorzystywany jako alternatywa dla Siri, w szczególności, gdy nie chcemy rozmawiać ze swoim komputerem przy obcych. Teraz możesz zupełnie naturalnie w prostych słowach napisać polecenie jak np. przypomnienie. Aplikacja szybko pracuje z plikami i dokumentami. Kopiowanie, usuwanie czy powielanie odbywa się błyskawicznie. Program ładnie synchronizuje się z kalendarzem.

Już w momencie pisania pierwszych liter Lacona podpowiada nam dalszą część polecenia.

Nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich poleceń, z których korzysta Lacona. Typowymi są: otwieranie aplikacji czy wykonywanie połączeń. Polecenia mogą jednak sięgać również do ustawień systemowych.

Lacona to dobry program, jednak jeśli miałbym wybierać, wybrałbym Alfreda.

Obejrzyjcie jeszcze krótki film o możliwościach Lacony.

Ciekawą alternatywą dla Lacony jest Alfred. Program pokaże nam swoje wielkie możliwości, gdy poświęcimy mu troszkę czasu.

Alfred tylko z Power Packiem

Alfred jest aplikacją, która moim zdaniem jest dużo lepsza niż Lacona czy systemowy spotlight. Alfred jest darmowy, jednak wszystkie funkcje, które sprawiają, że jest wyjątkowy otrzymamy po zakupie Power Packa. Koszt to 23 Euro dla licencji dla jednej osoby.

Pozwala na bardzo proste i szybkie wyszukiwanie plików znajdujących się na naszym Macu. Oprócz wyszukiwania plików, możemy używać Alfreda do otwierania wszystkich aplikacji. Dzięki wsparciu dla skrótów klawiszowych i słów kluczy możemy wygodnie przeszukiwać Internet.

Z poziomu programu możemy wyszukać potrzebne informacje nie tylko w google, ale również możemy przejrzeć w poszukiwaniu informacji Twittera i Facebooka.

W ten sposób możemy znaleźć na Twiiterze i Facebooku od razu konkretną osobę.

Alfred przeszuka dla nas mapy w aplikacji systemowej Maps lub mapach google.

Widzimy powyżej, że mamy możliwość otworzenia aplikacji, wyszukania miejscowości w Google Maps lub Apple Maps.

Jeśli potrzebujemy uzyskać jakichś informacji z Wikipedii, Alfred oferuje nam również taką możliwość. Wystarczy, że podamy pierwsze litery, a program już nam pokazuje dostępne opcje.

Ciekawą opcją jest możliwość sprawdzenia prognozy pogody przez podanie polecenia weather i nazwy miejscowości. Alfred przekierowuje nas na stronę https://www.wunderground.com gdzie jest podana dokładna pogoda dla danej miejscowości. Niestety, strona nie radzi sobie z nazwami miejscowości, w których mamy do czynienia z polskimi znakami jak: ó, ł, ż, ń np Gdańsk.

Tak jak napisałem, Alfred otwiera każdy program na naszym Macu. A co jeśli chcemy, aby aplikacja otwierała nam konkretne strony Internetowe? Jest to również możliwe. Do sekcji Web Search aplikacji dopisujemy strony www, które często odwiedzamy i chcemy otwierać z poziomu Alfreda.

Wróćmy na chwilę do możliwości Alfreda, jeśli chodzi o wyszukiwanie plików.

Wyszukany plik możemy otworzyć, wysłać mailem, skopiować lub usunąć.

Oczywiście Alfred wyświetli nam nasze kontakty, gdy będziemy chcieli znaleźć maila lub numer telefonu, który zapomnieliśmy. Program pomoże nam również przy prostych obliczeniach matematycznych, jeśli akurat nie mamy przy sobie kalkulatora.

W zakładce Snippets wpiszemy teksty, które często wykorzystujemy np przy redagowaniu maili. W odpowiednim momencie wywołujemy poprzez skrót klawiszowy wszystkie takie zapisane schematy i wklejamy odpowiedni fragment w danym miejscu naszego maila. Oszczędza nam to wiele czasu. Program można pobrać ze strony producenta lub z App Store.

Poniżej krótki film przedstawiający możliwości Alfreda.

 

macpretorians

Jedna myśl na temat “Program na dziś: Lacona vs Alfred

Dodaj własny

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: