Program na dziś: iA Writer vs Notatki systemowe

Chciałem zająć się jeszcze raz programami do pisania różnego rodzaju tekstów. Na łamach MojMac przedstawiłem już parę Ulysses vs Bear. Dzisiaj chciałem przedstawić bohatera ostatniej pary…..iA Writer.

iA Writer

iA Writer jest bardzo prostym i przejrzystym programem do pisania wszelkiego rodzaju tekstów. Po uruchomieniu aplikacji otrzymujemy czystą białą stronę, która czeka na zapisanie jej przez nas. Czysta kartka i nic więcej…to pomaga na skupieniu się na samym tekście. Można również użyć widoku, który wyszarza cały już napisany tekst, a tylko aktualnie powstające zdanie jest w pełni widoczne.

iA Writer pozwala na wykorzystywanie znaczników markdown, które można dodawać do tekstu przy użyciu skrótów klawiaturowych. Najnowsza wersja programu wspiera również gesty. Np. przesunięcie dwoma palcami w lewą stronę powoduje pokazanie poglądu tekstu w sformatowanej postaci. Natomiast gest w stronę prawą uruchamia menu nawigacji po zebranych plikach. Dzięki temu rozwiązaniu autor ma możliwość nawigowania po stworzonych dokumentach bez potrzeby opuszczania aplikacji.

Treści napisane w iA Writer można oczywiście synchronizować między urządzeniami, ponieważ program jest dostępny nie tylko na macOS, ale również na iOS. Synchronizacja przez iCloud nie nastręcza żadnych problemów.

iA Writer można pobrać z App Store. Aplikacja kosztuje 139,99 zł.

Poniżej krótki film przedstawiający możliwości iA Writer.

 

Notatki systemowe

Notatki systemowe macOS zawierają między innymi możliwość formatowania tekstu: tytuł, nagłówek i różnego rodzaju listy. Notatki pozwalają na tworzenie list kontrolnych.

Do Notatek możemy oczywiście wklejać zdjęcia i grafiki. Możemy to robić nawet bezpośrednio z Internetu. Każdą notatkę możemy zabezpieczyć hasłem. Oczywiście wszystkie notatki są synchronizowane w chmurze iCloud. Mamy tą samą notatkę na wszystkich urządzeniach. Notatką możemy się podzielić z wybraną osobą i pracować nad tą notatką w grupie. Notatkę można eksportować do pliku .pdf. Ostatnio Apple dołączyło do Notatek bardzo ważną możliwość, jaką jest tabela.

Notatkę możemy od razu z poziomu programu Notatki wysłać mailem lub w wiadomości iMessage.

Uważam, że systemowe Notatki zostały tak rozwinięte przez firmę Apple, że spokojnie można korzystać z tej aplikacji jako pełnowartościowego narzędzia do tworzenia różnych tekstów.

 

macpretorians

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: