Zakaz sprzedaży iPhone’a 7 i 8 w Niemczech

Wojna między firmą Qualcomm a Apple toczy się od blisko dwóch lat. Tematem sporu są rozwiązania umożliwiające użytkownikowi dostosowanie i formatowanie rozmiaru zdjęć oraz zarządzanie aplikacjami za pomocą ekranu dotykowego.

Jakie urządzenia są dotknięte spornymi rozwiązaniami?

Apple twierdzi, że patenty te dotyczą tylko i wyłącznie systemu iOS 11, który jest dostępny dla iPhonów i iPadów wydanych w roku 2017. Obecne urządzenia, zarówno iPhone’y jak i iPady, pracują na systemie iOS 12. Tak więc iPhony z tego roku nie są dotknięte spornymi rozwiązaniami.

Jednak wg firmy Qualcomm „problem” dotyczy iPhone’ów: 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus oraz X. Chiński sąd przyjął właśnie taką argumentację i zakazał importu i sprzedaży tych modeli iPhone’ów w Chinach.

Sąd w Niemczech przeciw Apple

Jak w Chinach tak i w Niemczech. Niemiecki sąd wydał postanowienie, na mocy którego od dnia 04.01.2019 Apple nie może sprzedawać iPhone’ów 7 i 8. Zakaz dotyczy nie tylko sprzedaży, ale również reklamy tych modeli. Od piątku w niemieckim Apple Store nie znajdziemy już iPhone’a 7, 8 i X. Qualcomm mówi również o zakazie produktów Apple przez jego partnerów, lecz tutaj nic nie wskóra. Powyższe modele można cały czas kupić w Saturnie lub Media Markt.

Aby postanowienie sądu niemieckiego mogło wejść w życie, musiała zostać uiszczona kaucja zabezpieczająca w wysokości 1,34 mld Euro. To pokazuje jak bardzo Qualcomm jest zdesperowany, aby wygrać wojnę z Apple. Jak na razie zadaje dość mocne rany.

Apple planuje pozew

Apple traktuje posunięcia Qualcommu jako desperackie ruchy tej firmy. Wg Apple prowadzone są dochodzenia w sprawie nielegalnych praktyk firmy Qualcomm. Jeśli chodzi o kwestię niemiecką, Apple zamierza oczywiście złożyć odwołanie od niekorzystnej dla siebie decyzji.

 

macpretorians

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: