Program na dziś: Ulysses vs Bear

Ulysses to płatny program do pisania. Właściwie program to za mało powiedziane, jest to potężne narzędzie do pisania. Kto raz się zaznajomi z programem, nie będzie chciał innej aplikacji do pisania.

Program Ulysses można pobrać z App Store. Wprawdzie pobranie programu jest darmowe, jednak aby korzystać z narzędzia musimy opłacić abonament, który płacimy do końca użytkowania programu. Miesięczna kwota abonamentu nie jest duża, bo to jedyne 17,99 zł. Rocznie wychodzi kwota 139,99 zł. Jednak, gdy sobie pomyślimy, że kiedyś za kwotę ponad 300 zł mieliśmy dożywotnio program dla siebie, to nie może dziwić fakt, że abonament pozwala zarobić więcej twórcom tego programu.

Ulysses i jego możliwości

Ulysses daje możliwość katalogowania tekstów, pisania w Markdown. Co oznacza pisanie w Markdown? Jest to olbrzymia pomoc w pisaniu, jeśli ktoś prowadzi np swojego bloga. Z Ulysses’a można wyeksportować tekst od razu do np WordPressa i od razu można opublikować wpis na stronie. Nie musimy się martwić zgodnością z językiem HTML. Większość markupów znajdziemy po prawej stronie u góry w zakładce oznaczonej takim symbolem: „A|”.

Aplikacja jest bardzo prosto i przejrzysta, jej minimalistyczny interfejs urzeka swoją prostotą. Za tą prostotą kryje się potęga tego narzędzia. Nie ma absolutnie żadnych „czynników” rozpraszających. Wszystko co potrzebujemy do pisania mamy przed sobą i tylko to, nic więcej. Napisany tekst możemy wyeksportować do formatu PDF lub ePub. Program można synchronizować przez iCloud, jeśli posiadamy program na dwóch komputerach.

Program oczywiście posiada wersję jasną i ciemną, ale w tej chwili to już nie jest jakąś nowością. Tym bardziej, że większość programów firm trzecich, stara się dopasować swoje aplikacje do wyglądu najnowszego systemu macOS Mojave.

Zapoznajcie się proszę w krótkim filmie, z najważniejszymi funkcjami Ulysses’a.

Jaka alternatywa dla Ulysses’a?

Bear

Bear to moja mniej kosztowna alternatywa dla Ulysses’a. Bear to rozbudowany notatnik przeznaczony na macOS. Mimo minimalistycznego interfejsu, oferuje on wiele funkcji formatowania tekstu i świetnie sprawdzi się w roli edytora tekstu. Program można pobrać za darmo z App Store. Jeśli chcemy rozszerzyć aplikację do wersji Pro musimy zapłacić 59,99 zł. Jest to jednorazowa opłata i wychodzi znacznie taniej, niż abonament Ulysses’a.

Bear jako alternatywa dla Ulysses’a

W interfejsie aplikacji znajdziemy trzy kolumny: dzięki pierwszej z nich notatki można organizować za pomocą hasztagów. Druga z nich stanowi pełną listę notatek – dostępna jest także wyszukiwarka oraz możliwość przypinania wybranych treści na szczycie listy. W trzeciej kolumnie można zapoznać się z treścią notatek oraz je edytować. Układ można dostosować do własnych potrzeb poprzez ukrycie pierwszej lub pierwszej i drugiej kolumny.

Formatowanie tekstu zawiera między innymi tworzenie hierarchicznych nagłówków, użycie kursywy czy pogrubienie, stworzenie listy numerowanej i punktowanej, a także osadzenie cytatu, hiperłącza oraz obrazka. Bear umożliwia także wygodny pogląd metadanych – po kliknięciu przycisku w prawym górnym rogu okna, użytkownik zobaczy datę i autora ostatniej edycji, liczbę znaków i słów oraz orientacyjny czas, jaki poświęcić trzeba na zapoznanie się z notatką. Możliwe jest także przesłanie notatki mailem, za pomocą komunikatorów czy serwisów społecznościowych.

W wersji darmowej programu możliwy jest eksport notatki jedynie do formatu MD, niemożliwa jest także synchronizacja danych z wersją edytora przeznaczoną na iOS-a oraz zmiana schematu kolorystycznego interfejsu.

W ustawieniach możemy dostosować wygląd notatek, na których pracujemy. Znajdziemy tam: wielkość czcionki, interlinia, wcięcie lub odstępy między paragrafami.

Do codziennej pracy wystarczy darmowy wariant aplikacji, jednak bardziej wymagający użytkownicy, mogą pokusić się o wersję PRO. Pozwala ona synchronizować dokumenty między urządzeniami, zmieniać motywy kolorystyczne, a także zapisywać notatki w formatach takich jak PDF, HTML, RTF, DOCX oraz JPG.

Proponuję, abyście na filmie zobaczyli wszystkie funkcje, o których pisałem.

 

macpretorians

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: