Luka bezpieczeństwa w macOS Mojave.

W poniedziałek Apple wydał swój najnowszy system macOS Mojave. Wielu zadawało i nadal zadaje sobie pytanie, czy już mam instalować nowy system? Czy ten system jest bezpieczny?

Luka bezpieczeństwa w macOS Mojave.

Od dwóch dni wszyscy użytkownicy mogą korzystać z najnowszego systemu macOS Mojave. Niestety już napływają zgłoszenia o potencjalnej luce bezpieczeństwa. Luka, o której mowa, została odkryta przez Patricka Wardle, który już wcześniej znajdował luki bezpieczeństwa w wielu systemach Apple. Wg niego, Mojave daje możliwość łatwego obejścia mechanizmów bezpieczeństwa. Przez to może otrzymać dostęp do prywatnych informacji. Patrick Wardle odkrył, że może otrzymać dostęp do danych kontaktowych z aplikacji Kontakty, używając nie przewidzianą do tego aplikację. Twierdzi on również, że ta luka powstała w wyniku nieszczęśliwego przypadku. Apple wprowadził wraz z macOS Mojave nowe funkcjonalności, które powinny lepiej chronić sferę prywatną swoich użytkowników. Właśnie rodzaj implementacji tych funkcjonalności otworzyło drogę dla omawianej luki. Wardle zaznacza, że nie wszystkie funkcje „sfery prywatnej” można w ten sposób obejść. Przykładowo komponenty hardwarowe jak np kamera FaceTime nie wykazują podatności na tą lukę.

Tutaj obejrzymy jak Wardle doszedł do tych danych kontaktowych.

 

Co dalej z luką bezpieczeństwa?

Dane techniczne Wardle udostępni w listopadzie. Apple ma więc sporo czasu, aby lukę tą załatać. Wiadomym jest przy każdym nowym systemie, że pierwszy miesiąc to czas na pokazanie co jest nie tak. Jednak, jeśli słyszę o lukach bezpieczeństwa, to dostaję gęsiej skórki i mam nadzieję, że naprawdę problem zostanie bardzo szybko rozwiązany.

 

macpretorians

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: