Apple wycofuje z App Store programy, które kradną nasze prywatne dane.

App Store od zawsze był uważany za bardzo bezpieczny sklep. W przeciwieństwie do Google Play, App Store miał prawo do cieszenia się z takiej renomy… do niedawna. Niestety, jakiś czas temu, Apple po raz pierwszy musiał wycofać program z App Store ze względu na to, że program kradł dane prywatne użytkowników.

Apple wycofuje z App Store kolejne programy.

Wg macerkopf pierwszym programem, o którym mowa powyżej, to Adware Doctor. W momencie, gdy zezwolimy aplikacji korzystać z naszych zasobów, aplikacja ta zbiera dane z naszej przeglądarki oraz systemu. Niestety to nie jedyny program, który się tak zachowuje. Następnymi programami, które wykradają nasze dane są programy z rodziny Trend Micro jak Dr. Unarchiver i Dr. Cleaner. Wszystkie te aplikacje zostały już wycofane z App Store, ale były one tak bardzo popularne, że na pewno zainstalowane są na setkach tysięcy komputerów. Sam mam zainstalowany program Dr. Cleaner Pro, za który również zapłaciłem troszkę pieniędzy.

Co dalej z bezpieczeństwem programów w App Store?

Jest to pierwszy poważniejszy kryzys w historii App Store. Dziwnym jest również to, że aplikacje, które można nazwać niebezpiecznymi, pochodzą od firmy znanej i cenionej jaką jest Trend Micro. Jak do tej pory wszystkie aplikacje były bezpieczne. Czy Apple zacznie prace nad jakimś naprawdę sprawnym i dobrym narzędziem, które będzie sprawdzało aplikacje w App Store? Czy App Store przestanie być bezpiecznym sklepem? Mam nadzieję, że już niedługo Apple przedstawi rozwiązanie, które uspokoi nas, gdy będziemy robić zakupy w App Store.

 

macpretorians

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: