Dlaczego Apple Pay nie ma szans w Niemczech?

Parę dni temu, Tim Cook oficjalnie zapowiedział, że Apple Pay pojawi się w Polsce. Pisaliśmy o tym w artykule Maćka Winiarskiego. Usługa jest dostępna w coraz większej liczbie krajów. Dlaczego Apple Pay nie ma szans w Niemczech? Dlaczego jest to możliwe w Polsce, a w krajach, które do tej pory posiadają usługę, nie widnieje nasz zachodni sąsiad. Czy Niemcy nie lubią Apple?

Apple Pay nie ma szans w Niemczech?

Aktualne badanie towarzystwa doradczego Oliver Wyman wydaje się potwierdzać to przypuszczenie. W badaniu wzięło udział 2000 osób. Pytano je o akceptację, jeśli chodzi o płatność mobilną za pomocą smartfona. Wynik sondy nie jest korzystny dla Niemiec jako miejsca innowacyjnego. 93% osób stwierdziło, że nie korzystało i nie będzie w przyszłości korzystać z płatności dokonywanych smartfonem.

Jeśli spojrzymy na statystyki z roku 2017 wygląda to jeszcze gorzej: 48% płaciło gotówką, 40% kartą debetową lub kredytową i 0% płatności mobilne smartfonem. Wniosek: płatności mobilne nie mają szans na rynku niemieckim.

Jeśli porównamy to z krajami Europy Północnej a jeszcze bardziej z Chinami, to przedstawia nam się obraz dwóch zupełnie innych światów.

Wg szacunków niemieckiego Bundesbanku w 2017r w Chinach 56% całkowitych płatności, wynosiły płatności mobilne (np. Aliplay).

Powody niepowodzenia Apple Pay w Niemczech.

Zgodnie z GIGA istnieją pewne powody, dla których Niemcy obawiają się płatności mobilnych.

  1. Fragmentacja: nie istnieje żaden standard dla płatności mobilnych. Również Apple 4 lata po przedstawieniu Apple Pay nie jest postrzegany przez Niemców jako stabilny system płatności.
  2. Alternatywa w formie kart płatniczych: karty kredytowe i debetowe są bardzo popularne w Niemczech.
  3. Miłość do gotówki: Niemcy kochają gotówkę. Daje im to uczucie wolności i niezależności. Większość transakcji jest zawieranych w gotówce.
  4. Innowacja: dopiero, gdy wzrośnie popyt na płatności mobilne, będzie można dyskutować o wprowadzeniu tych płatności. A popyt wzrośnie dopiero wtedy, gdy te płatności będą „mocniej oferowane”.

Jeśli chciałbym podsumować to wszystko, wychodzi na to, że Niemcy są zbyt przywiązani do gotówki. Zbyt bardzo boją się również płatności mobilnych, które dla nich nie posiadają pewnych standardów.

Jednakże, taka bojaźliwość jednego z bardziej rozwiniętych krajów Europy, jest jak dla mnie zadziwiająca. W pewnym momencie może się okazać, że cała Europa będzie się rozwijać i iść naprzód, a Niemcy zostaną w „średniowieczu” ze swoimi gotówkowymi płatnościami.

 

macpretorians

2 myśli na temat “Dlaczego Apple Pay nie ma szans w Niemczech?

Dodaj własny

  1. Niemcy od jakiegoś czasu mam wrażenie że się cofają w rozwoju. to przyjęcie uchodźców to też był krok wstecz dla gospodarki

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: